FIRMA:CS #18 OPDELING
Høring om divisionsopdeling
UDKAST TIL FORDELINGEN
Husk at dette er udkast, som holdene kan kommenter på.
ENIG/UENIG
Er I enige eller uenige i fordelingen, eller i forhold til hvor jeres hold er placeret, så drop en begrundet kommentar her nedenunder i nyheden.
HUSK at skrive hvilket hold I kommenter for !
DEADLINE for kommentarer/ønsker til fordeling er 3. apr. KL. 22.00
Vi kan ikke garanter at vi kan efterkomme alle ønsker, men vi prøver. Hvis det er muligt, så flytter vi jer rundt.
Vi beder alle hold uanset om i er for eller i mod jeres placering, om at lave en ticket på vores Discord og begrunde det. Jo flere som kommer med feedback jo bedre kampe kan alle få.
Firma:CS - https://discord.gg/tc4qgF7
LIDT AT HUSKE
For sæson 18 har vi lidt over halvdelen af holdene, som deltog i sæson 17 med igen. EN stor del af division 1 deltager igen, og det samme gælder i div 5,6 og 7. De fleste divisions vindere er også gengangere.
Vær opmærksom på at mange af de nyere hold ligger med lidt lavere niveau, og har derfor skubbet flere fra hold fra sidste sæson lidt op.
For sæson 18 har vi gået over til CS2 premiere rating og hvis du tager et hurtigt kig henover niveauer, kan du se der ikke helt er en sammenhæng mellem niveauerne endnu.
Det har betydet at der har været rimelig svært at placere de lavere hold, da der indbyrdes på holdet er stor niveau forskel samt nogle har faceit og andre har ikke.
Vi har så vidt vi kunne over hele linjen forsøgt at tage højde for placering i sidste sæson og placere ud fra det samt at have taget udgangspunkt i FaceIT Elo, som det har været muligt.
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
SAS21206,502331,2
Rezponz12416,002490,8
VENZO_14510,002031,8
Danske Bank14598,002104,2
Jysk IT14630,001749,6
Redmark Esport17072,801598,4
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 22. maj - 2 vs 3
Finale 25. maj.
BO3
Division 1TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
HMF Group A/S16253,291812
CURAit13842,671668
Norlys Energy Trading A/S10141,251649
CTRL+ALT+DELoitte15666,171679,6
JCDsport10121,001652,4
ECIT Solutions A/S16762,601401,6
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 2TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Din Lønpartner10054,861538,8
EaZyGkillz7297,901249,4
YouSee Sønderborg15815,401438,4
Formalize8523,201436,2
Team Rebild12468,33854,8
Quickorder14444,861547,4
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 3TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Skatteankestyrelsen11573,401251
Flip The Burger11800,001055,8
DC Shooters15113,171168,2
Modaxo Europe A/S17344,331276
Columbus Esport3804,201075,8
Nexus Ambition8170,381160,6
Division 5
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Merkle Aarhus7265,221154
Uniqkey12842,431198,2
O8l1v1811648,801480,2
Bang & Olufsen9717,40740
ADDvision11440,00607,8
Team G00se10555,001212,8
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 4TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
DS´ Stormtropper9222,75967,6
GLFR Legion8395,50758,8
CapaSystems A/S2857,14596
Stibo5293,29919,6
Nordisk Film Biografer4973,80694,4
Division 7
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
JYSK Price Tag Predators10484,33936,4
REMA 1000 Skærbæk9033,57859,4
Jysk IT Bænkevarmere6666,67558,2
Epista Auto Aim3915,88859,4
UBsend5142,67558,2
GRUNDSPIL
5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2
4 hold går videre til slutspil
SLUTSPIL
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3
Finale 22. maj.
BO3
Division 6
DEADLINE for kommentarer/ønsker til fordeling er 3. jan. kl. 22.00
Er I enige eller uenige i fordelingen, eller i forhold til hvor jeres hold er placeret, så drop en kommenter her nedenunder i nyheden.
HUSK at skrive hvilket hold I snakker om
UDJÆVNING AF SKILLS
Typisk i elite turneringer, bliver der ikke skelet til holdenes indbyrdes skills, andet end når der skal seedes. Det handler om at finde det bedste hold.
I de turneringer vi har her på esport.dk, er der andre værdier, og for os er det vigtigt at fordele holdene i de enkelte turneringer, så det er bare nogenlunde jævnbyrdige hold der mødes.
Derfor er der i hver turnering oprettet et antal DIVISIONER, hvori holdene bliver fordelt rundt.
SVÆRESTE OPGAVE
Men det er ingen hemmelighed at lige netop dette er en af de allersværeste ting at håndter.
Holdene skifter spiller så ofte med så store udsving i deres skills, at et hold som ligger nede i bunden i en sæson, pludselig kan køre alle andre over i næste sæson ….. eller omvendt. Det sker faktisk ind imellem !
Og samme problem har vi når vi skal placer et nyt hold ind i en sæson.
PRÆMIER
DIVISION 1
VINDER - 1. PLADS
Guld pokal
1500 DKK
2. PLADS
Sølv pokal
1250 DKK
DIVISION 2
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 3
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 4
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 5
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 6
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
DIVISION 7
VINDER - 1. PLADS
750 DKK
Pokal
HALL OF FAME - TIDLIGERE FIRMA:CS VINDERE
Sæson 17 : SAS - marts 2024 (vs Kimbrer Computer)
Sæson 16 : BESTSELLER - nov 2023 (vs Danske Commodoties)
Sæson 15 : Danske Commodities - juni 2023 - vs Danske Bank
Sæson 14 : team.blue - marts 2023 - vs SAS
Sæson 13 : Danske Commodities - nov 2022 - vs SAS
Sæson 12 : Rekom esport - juli 2022 - vs. Elgiganten Silkebronx
Sæson 11 : Responz #1 - april 2022 - vs. Responz
Sæson 10 : Jysk Telemarketing #1 - nov 2021 - vs 5R Marketing
Sæson 9 : Bilkompagniet - april 2021 - vs BardiskenCS
Sæson 8 : Forsvaret - dec. 2020 (vs BardiskenCS)
Sæson 7 : Forsvaret - april 2020 (vs IT Minds)
Sæson 6 : HYDR eSport - dec. 2019 (vs Forsvaret)
Sæson 5 : Jysk Telemarketing - april. 2019 (Forsvaret vs Jysk Telemarting)
Sæson 4 : Webstarters A/S - dec. 2018 (Webstarters vs IT Minds)
Sæson 3 : DR License - mar. 2018 (DR License vs Dust2)
Sæson 2 : Esport Service - nov. 2017 (Bilka, Føtex, IT minds og Esport Service)
Sæson 1 : Esport Service